صفحه اصلی

 

برای داشتن زعفرانی با کیفیت و مرغوب باید مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

مرحله اول 

زمان مصرف : آب اول (آب کولش)

عملیات زراعی ، آبیاری و تغذیه کودی :

کود نیتروژن ۱۰۰ کیلوگرم در هر هکتار – کود فسفر (فسفات آمونیوم یا سوپر فسفات تریپل) به مقدار ۱۵۰ کیلوگرم – کود سولفات پتاسیم ۱۰۰ کیلوگرم – استفاده از کود هیومکس همراه با آب آبیاری بصورت پودری ۸۰ درصد هیومیک به مقدار یک کیلوگرم در هر هکتار و یا بصورت مایع ۱۲ درصد هیومیک به مقدار ۶ لیتر در هر هکتار

مرحله دوم

زمان مصرف : آب بعد از برداشت گل (زاج آب)

عملیات زراعی ، آبیاری و تغذیه کودی :

استفاده از کود سولوپتاس به مقدار ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار – کود نیتروژن به مقدار ۱۰۰ کیلوگرم در هر هکتار

مرحله سوم

(مهمترین مرحله تغذیه کودی)

زمان مصرف : آب سوم و چهارم  ، اوایل بهمن تا نیمه اسفند ، (به صورت محلولپاشی)

عملیات زراعی ، آبیاری و تغذیه کودی :

۱-استفاده از کود ماکرو  با درصد فسفر و پتاس بالا یا کود کامل ۲۰-۲۰-۲۰

۲-استفاده از کود میکرو

از اواخر بهمن تا نیمه اسفند ، برگهای زعفران که از راس پیازهای دختر روییده اند از رشد باز می مانند و ریشه ها که از کف پیاز مادر روییده اند خشکیده و از این پس پیاز دختر و پیازچه هایی که فاقد ریشه می باشند برای تغذیه و درشت شدن در طول ماه های اسفند و فروردین فقط به جذب برگی و فتوسنتز و ذخیره سازی مواد غذایی از باران های فصلی متکی هستند. محلول پاشی مزرعه در این دوره کوتاه با کودهای کامل با فرمول مناسب و تحقیق شده ، موجب درشت شدن پیازها و گل آوری آنان در سال بعد و نهایتا افزایش تولید در مزرعه زعفران می شود. در سالهای خیلی سرد در ماههای دی و بهمن باید از آبیاری مزرعه خودداری نمود ، زیرا باعث یخ زدگی و فساد پیازها می گردد. آخرین آبیاری در اواسط فروردین ماه است ، زمانی که برگهای زعفران رو به زردی می گرایند ، بعد از آن برگها را چیده و بعنوان خوراک دام استفاده گردد

در پایین نمونه مزرعه ای که نیاز به زردآب دارد را مشاهده می نمائید  

.

زردآب:
این آب قبل از زرد شدن برگ های زعفران صورت میگیرد. در فروردین میزان تبخیر رطوبت خاک وگیاه زعفران به علت گرم شدن هوا وانبوهی برگها بیشترین مقدار میشود ازطرفی گیاه دراین ماه ها فاقد ریشه است ونمیتواند نیازآبی خود را برطرف کند بنابراین دراین دوره که مواجه با توقف رشد گیاه میباشد آبیاری موجب حفظ رطوبت خاک اطراف پیاز شده ولذا رطوبت پیاز جوان به خاک کشیده نمیشود وشادابی برگها در برگشت مواد غذایی ازبرگها به پیازها ودرشت کردن آنها بسیار موثرند.

نکته :

🔺زمان آبیاری زرد آب نسبت به اقلیم هر منطقه بین ۱۰الی ۱۵ روز متفاوت خواهد بود اما معمولا از اواخر فرودین تا ۱۰ اردیبهشت انجام میشود .
در کل زمان آبیاری زرد آب را چگونه متوجه شویم؟؟
✅ زمانی که برگها کم کم زرد میشود و قبل از زردی کامل باید آبیاری انجام شود.

🔺 در مزارعی که بارندگی اتفاق افتاده و زمین رطوبت لازم را دارد نیاز به آبیاری نیست.

🔺بعد از زرد شدن برگهای زعفران اقدام به درو کردن برگها می کنیم .

🔺 جهت افزایش نگهداری رطوبت خاک و جلوگیری از آفتاب سوختگی های تابستانه زعفران کاران میتوانند از کود ویژه زرد آب استفاده نمایند.

🏖این کود در بسته های ۱ کیلوی به میزان ۲ کیلو در هکتار توصیه میشود و با قیمت هر کیلو 45 هزار تومان به سراسر کشور قابل ارسال خواهد بود.

سوال زعفران کار

علت زرد شدن برگ های زعفران در قسمتی از مزرعه چیست ؟

✅ جواب: زرد شدن برگهای زعفران دلایل زیادی دارد :

⚠️ ۱- کنه زعفران

⚠️ ۲- برگشت مواد ذخیره شده در برگ زعفران به سمت پیاز دختری(زرد شدن طبیعی گیاه در دوره زندگی)

⚠️ ۳- استفاده از کود های غیر استاندارد و بی کیفیت و یا با آنالیز نادرست (کودهای که دارای ازت خیلی زیادی میباشند ) در محلول پاشی مزارع

⚠️ ۴ - آبیاری بیش از حد به صورت سنگین از نیمه ی اسفند به بعد و عدم زهکشی مناسب زمین و آب ماندگی در کرت های آخر( سیاه شدگی ساقه نشان دهنده این مورد میباشد)

⚠️ ۵ - تنش های محیطی ناشی از,سرما و یا گرما

کشاورزان عزیز ؛ محلول پاشی با کود تخصصی زعفران را می توانید در اسفند ماه و فروردین ماه انجام دهید.

☘️ کشاورزانی که محلول پاشی نوبت اول (بهمن ماه) را انجام نداده اند؛ توصیه بر این است که مرحله دوم محلول پاشی (اسفند ماه و فروردین ماه) را از دست ندهند ؛ زیرا محلول پاشی زعفران با کود تخصصی آن در این فصل ، کمک شایانی به افزایش رکورد تولید کلاله در سال آینده خواهد کرد

در اسفند ماه گیاه زعفران بنه (پیاز )مادری آن تحلیل رفته یا به کلی از بین رفته و بنه (پیاز ) دختری برای تکامل هیچ گونه ریشه یا منبعی غذایی جهت تقویت ، رشد و تامین عناصر مورد نیاز خود از زیر خاک ندارد و تنها راه تغذیه و جذب مواد و عناصراز طریق برگ میسر میگردد که با محلول پاشی کودهای کامل و مناسب میتوان این کار را انجام داد.
♦️محلول پاشی مزارع زعفران با کود تخصصی شده به منظور تامین عناصر مورد نیاز این دوره از رشد گیاه زعفران جهت گل آوری بیشتررو با کیفیت تر که در نهایت منجر به افزایش عملکرد 15 درصدی خواهد شد.
♦️با تلاش و مطالعه و آزمایشات مورد نیاز و کار تحقیقاتی 5 ساله بر روی محلول پاشی مزارع زعفران، کود تخصصی شده ای را از ترکیب عناصر مورد نیاز و هورمون های محرک رشد که باعث افزایش تعداد گل و درشت شدن کلاله ها می شود را فراهم آورده ایم که در نوع خود بی نظیر است و با گذاشتن تست نتیجه قابل توجه ی بدست آمده است لذا ما این کود را با قیمتی مناسب در اختیار دوستان زعفران کار قرار خواهیم داد تا بتوانند محصول و عملکرد بهتر و بیشتری نسبت به تلاش و زحمت خود داشته باشند.
♦️پ ن : کلیه عناصر و مواد تشکیل دهنده این کود دارای کیفیتی مناسب و به صورت کلات شده میباشد